Oryginalne kartki papierowe – kirigami i origami

Szukasz pomysłu jak samodzielnie zrobić wyjątkową kartkę wielkanocną? Bardzo ładnie i ciekawie wyglądają kartki ozdobione metodą quilling lub scrapbooking. Inny pomysł to wykorzystanie kirigami albo origami.

Origami to sztuka składania papieru, gdzie nie wykorzystuje się w ogóle nożyczek ani kleju. W przypadku kirigami wycinanie i przecinanie jest konieczne. Japońskie wycinanki papierowe mogą wyglądać naprawdę imponująco. Można nimi ozdabiać przód kartki lub jej środek. Kiedy odpowiednio wytnie się i poskłada wybrany wzór wielkanocny, to może on tworzyć nawet trójwymiarowy efekt. Kartki kirigami tworzy się wykorzystując gotowe szablony, ale można też poeksperymentować na własną rękę. Jakie wzory można wycinać? Wszystkie, które wiążą się z Wielkanocą – kurczaki, zajączki, baranki, pisanki itp. Bardzo wygodne jest to, że wycinankę można złożyć i nie niszczy się ona nawet jeśli wkładamy kartkę do koperty. Istnieją nawet całe książki poświęcone projektom japońskich wycinanek.

Wielkanocną kartkę można też ozdobić stosując origami. Dekorację można przykleić do kartki, ale można też poskładać ją w taki sposób, że zostanie miejsce do napisania życzeń oraz powstanie oryginalna ozdoba. Zrobienie zajączka, kurczaczka czy palmy wymaga nieco ćwiczeń, ale każdy może się tego nauczyć. Trzeba wykazać się tylko odpowiednią cierpliwością. Jednak jeśli robi się haftowana kartkę wielkanocną, to również wymaga to sporo czasu i wysiłku. Tak to już bywa z rękodziełem. Kartki origami najlepiej wykonywać z kolorowego papieru. Można nawet kupić specjalne zeszyty z papierem do origami. Będą wtedy ładniejsze i ciekawsze. Zwykle origami można bez problemu złożyć tak, żeby było zupełnie płaskie. Dzięki temu bardzo dobrze nadaje się nawet do kartek, które chcemy wysyłać pocztą. To dosyć ciekawe, że przed typowo polskimi Świętami możemy korzystać z tradycji dalekowschodniej. Sztuka składania papieru jest znana w Japonii już od bardzo dawna. Również wiele osób w naszym kraju jest nią żywo zainteresowanych, a nawet wręcz zafascynowanych.