Pomysłowe w kształcie jajka, z barankiem lub kurczakiem

Żeby zrobić własnoręcznie ładną kartkę wielkanocną trzeba mieć po pierwsze jakąś ciekawą koncepcję. Chodzi tutaj zarówno o jej wygląd, jak i sposób wykonania. Na pewno dobrym pomysłem jest nadanie kartce nietypowego kształtu. Może to być na przykład jajko.

Ważne jest to, żeby dokładnie i starannie narysować oraz wyciąć kształt jajka. Taką otwieraną kartkę trzeba teraz odpowiednio ozdobić. Zazwyczaj na pierwszej stronie pojawiają się baranki, kurczaczki lub zajączki. Można je narysować lub namalować. Jednak znacznie bardziej oryginalna będzie kartka ozdobiona haftem krzyżykowym lub matematycznym. Żeby go wykonać potrzebny jest odpowiedni schemat. W przypadku haftu matematycznego rysuje się dość dokładny wzór. Właściwie można haftować od razu na papierze albo na odpowiednio wykończonym kawałku materiału, który potem nakleimy na kartkę. Bardzo ładny baranek czy kurczak może powstać również poprzez naklejanie różnych fragmentów materiału. Poza tym takie wyklejanki robi się z papieru kolorowego, bibuły czy gazety.

Bardzo zabawne wyglądają kartki w kształcie jajka, z których robi się kurczaczka. Trzeba pomalować pierwszą stronę na żółto, dokleić lub narysować oczka i dziób. Można też dokleić skrzydełka i nóżki. Bardzo ładnie wychodzą też kartki-witraże wielkanocne. Można wyciąć z papieru jajo, a potem powycinać je w środku w taki sposób, żeby została tam postać baranka, kurczaczka czy zajączka. Następnie naklejamy to na naszą kartkę. Warto zastanowić się dobrze nad kolorami bristolu. Dość ciekawie wyglądają także tradycyjne kartki, które ładnie się ozdabia i nakleja kartonik z wyciętym jajkiem. Wówczas na pierwszej stronie powstaje pisanka. Można też zrobić odwrotnie, czyli nakleić jajko z papieru lub materiału, a potem jeszcze jakoś je udekorować. Ewentualnie może zostać wcześniej ozdobione ładnym haftem. Pomysłów może być mnóstwo. Wystarczy uruchomić wyobraźnię, a będą pojawiać się same. Takie twórcze podejście do kartek wielkanocnych jest doskonałym pomysłem, zwłaszcza jeśli robimy je wspólnie z dziećmi. Jest to jednocześnie zabawa i pokazanie jak ważne jest pielęgnowanie polskich tradycji.