Witraż wielkanocny z bibuły zrób to sam

Wielkanocna kolorowanka zrobiona przez dziecko może być wspaniałą, spontaniczną dekoracją świąteczną. Natomiast bardzo ładnie wyglądają również papierowe witraże, które można zrobić samodzielnie lub wspólnie z dzieckiem.

Jak krok po kroku zrobić witraż wielkanocny? Najpierw trzeba wyciąć wybrany wzór z papieru. Zazwyczaj używa się do tego czarnego bristolu, ale nie jest absolutnie konieczne. Wzór można wymyślić i zaplanować samodzielnie, ale można też skorzystać z gotowego szablonu dostępnego chociażby w Internecie. W sumie otrzymujemy układ paseczków, które podkleja się kawałkami bibuły w odpowiednio dobranych kolorach. Potem można z tyłu przykleić karton, żeby nie było widać „lewej strony”. Jednak jeśli ktoś chce umieścić taki witraż na szybie, to nie należy go podklejać. Światło będzie wówczas przeświecało przez bibułę. Natomiast taki witraż może również ozdobić kartkę wielkanocną. Będzie to z pewnością wzruszający podarunek dla bliskiej osoby. Tego typu rękodzieło na pewno zrobi wrażenie na każdym.

Okazuje się, że żeby stworzyć coś naprawdę ładnego wystarczy właściwie papier. Dobrym tego przykładem są również wielkanocne kartki origami czy kirigami. Wracając natomiast do witraży, to można korzystać z rozmaitych i naprawdę bardzo oryginalnych szablonów. Jednym z przykładów jest witraż w kształcie jaja, w środku jest baranek i trawka. Po wycięciu takiego wzoru podkleja się go jednym kawałkiem bibuły. Natomiast bardziej pracochłonne są witraże-pisanki, na których może pojawić się wiele wzorów i kolorów. Wymagają one precyzyjnego wycięcia, ale także starannego naklejania bibułek. Wcześnie była mowa o witrażach, które umieszcza się na szybie. Można też przykleić na niej papierowe kontury bez podklejania bibułą. Takie dekoracje mogą się zresztą pojawić również w innych miejscach w domu. Wtedy ściana, szafka czy lodówka będą tworzyły od razu tło. Wymyślanie i robienie witraży wielkanocnych to doskonała zabawa, zwłaszcza jeśli robi się to rodzinnie. Jest to też dobra propozycja na szkolne zajęcia plastyczne. Potem można takimi witrażami udekorować całą salę, żeby wyglądała świątecznie.